RTA studente Dānijā pilnveido savas sociālā pedagoga prasmes

Pirmdiena, 6. novembris, 2017
Reiz sensenos laikos...šī gada februārī, sakravāju savu mazo čemodānu un ar drebošu sirdi un drosmi galvas labajā puslodē devos pretī nezināmajam, kas atradās Dānijā (VIA University Collage, no 6.februāra līdz 16.jūnijam).

Dānija nebija man līdz šim iepazīta zeme, ievāktās ziņas vēstīja, ka tur ir tikpat auksti kā Latvijā un vējaināks kā Liepājā. Pirmo dāņu viesmīlību izbaudīju, meklējot ceļu uz nomaļu autobusa pieturu otrā Kopenhāgenas galā. Pirmais iespaids – cilvēki zina angļu valodu, ģērbjas melnā un  padusē nēsā apple produkcijas datorus.

Dažas reizes, tīši vai netīši apmaldījusies, biju iejutusies jaunradītajā situācijā un vietā un atskārtu, ka studiju process un sastaptie cilvēki ir lieliski. Studijas bija balstītas uz trīs komponentiem – galvu, sirdi un rokām. Galvu, lai apgūtu noderīgas teorētiskās zināšanas gan no pieredzējušiem pasniedzējiem, gan cilvēkiem no savas jomas, gan paša pieredzes. Sirdi – lai justu, kā rīkoties atbilstošā situācijā, neaizmirstu par empātiju un to, cik svarīgi būt atvērtam jaunām idejām un cilvēkiem. Rokām – lai nebaidītos visas iegūtās zināšanas likt praktiskā pielietojumā. Tieši tāpēc semestra kurss saucās – Head, Hand, Heart.

Studijas tika balstītas uz praktiskajām nodarbībām, gan drāmas, mūzikas un dejas pieeju, paspējām arī uztaisīt īsfilmas par kādu nozīmīgu cilvēces problēmu. Pa vidu bija prakse, kuras laikā paspēju satikt Dānijas imigrantus (pārsvarā no Tuvajiem Austrumiem vai Āfrikas) ar uzvedības problēmām. Jauniešu centrā, kur bija mana prakses vieta, atainojās citāda pieeja jauniešiem ar problēmām – nevis pateikt vai norādīt, ka jaunietis ir darījis kaut ko nepareizi, bet netieši likt viņus saprast, kāpēc viņš tā ir darījis, ļaut pašam izanalizēt situāciju un nākošreiz vairs to nepieļaut.

Ārpus saspringtā studiju procesa tika apskatīta brīnišķīgā Aarhus pilsēta, kas atradās jūras krastā. Tika apmeklēta teātra izrāde „Jēzus Kristus Superzvaigzne”, apceļota Dānija, nobaudīta īsta itāļu pica, rīkots dāņu pikniks pasniedzēja dārzā, kā arī iepazīti brīnišķīgi cilvēki, kuri jebkurā laikā izmitinās uz sava dīvāna, pabaros, izstāstīs dīvainu joku un novēlēs visu to labāko.

Zane Grāvīte,

RTA studiju programmas „Sociālais pedagogs” studenteRēzeknes Tehnoloģiju akadēmija © Atbrīvošanas aleja 115, Rēzekne, Latvija. Tālrunis: 28325368; RTA privātuma paziņojums.